top of page

Kodėl aš leidžiu savo knygas pati


Vienas iš mano "darbų" - dirbti ne tik kūrėja bet ir leidėja. Noriu truputį pasidalinti!


Dažnai sulaukiu šio klausimo - leisti knygas su leidykla yra gana įprasta. O aš, vos pradėjusi rašyti pirmąją, žinojau, jog linkstu labiau leisti knygą pati.

Fone skambėjo daug abejonių ir nuostatų: "knygas leisti rizikinga / tai labai sunkus procesas / neužteks viskam laiko ir žinių / arba užsiimti kūryba arba leidyba / per leidyklas leidžiamos knygos yra kokybiškesnės, nes pats išleisti gali bet kas" ir taip toliau.


Mano pagrindiniai kriterijai, lėmę, pasirinkimą, leisti knygą pačiai buvo šie:


Kūryba, platesnė nei tik rašymas. Galimybė kurti knygą nuo pradžios iki galo - t.y. ne tik parašyti turinį, bet įsitraukti į viršelio paieškas, dizaino sprendimus, iliustravimo, meninio išpildymo kūrybą, galų gale rinktis medžiagas, popierių - visa tai man yra kūryba. Galimybė pratęsti savo minties, žinutės išpildymą įvairiais būdais, ne tik žodžiu. Tai įtraukia, įdomu, man tai svarbu.


Bendradarbiavimas. Surinkti žmones, su kuriais kursiu knygą, pasitikėsiu, bendradarbiausime, suksime galvas, dirbsime ir džiaugsimės. Jausti ryšį, jausti, jog dirbame kartu, o ne kiekvienas atskirai savo gabalėlį - faina, įdomu, augina, moko. Čia gimsta draugystės, naujos idėjos, čia randasi palaikymas, ryšys.


Galimybės. Čia aš turiu galimybes rinktis ne tik, kaip knyga skambės, atrodys, bet ir kaip ją komunikuosiu, koks bus tonas, ryšys su skaitytojais, kaip atrodys knygos pristatymai, galų gale kada jie vyks, ką kviesiu. Čia aš galiu rinktis KAIP viskas, kas susiję su knygomis pasieks žmones.

Taip pat mano knygos ir jų gyvenimai lieka mano rankose - gal aš norėsiu versti į anglų kalbą? Gal noriu kartoti tiražą? Gal norėsiu keisti viršelį? Gal noriu ieškoti daugiau prekybos vietų? O gal kaip tik nenoriu? Čia visas galimybes spręsti ir judėti norima linkme turiu aš pati.

Kartais savilaida gali būti visai ne mažesnė kartelė nei leidyklose, o atvirkščiai - galimybė kur kas aukštesnei kokybei.

Galiausiai galimybės atlygiui - mane liūdina honorarų dydis. Kiek autoriai ir kūrėjai uždirba už knygos kūrimą, yra labai labai mažai. Finansai nėra mano pagrindinis aspektas, bet toks atlygis, kokį tikėtina gaučiau, kaip nauja autorė, absoliučiai neatitinka skirto laiko ir (svarbiausia) emocinio įsitraukimo, kurį skiriu kūrybai. Leisdama knygas pati, galiu ir nusvilti. Bet turiu daugiau galimybių susikurti atlygį, kuris būtų bent kiek teisingesnis.

Galimybės augti ir vystyti savo įvairias kompetencijas čia yra labai plačios, nes knygos kūryba, leidyba ir pardavimai - didelė, daugiasluoksnė sritis. Čia, kas mėgsta įvairovę, išties yra visko. Kartais tą viską sunku ir aprėpti.


Laisvė. Ir visa tai - galimybė plačiai kurti, kurti ryšį ir bendradarbiauti, turėti galimybių rinktis man yra laisvė, kuri, šiuo metu yra ypatingai brangi.


**


Comments


bottom of page